Berisha I Ben Kerkese Blinken: SHBA Të Mos Lejojë Ambasadoren Të Cenoje Marredheniet Shqiptaro-Amerikane …

Ambasadorja amerikane Yuri Kim deklaroi mbrëmjen e djeshme se në rreth 200 persona të cilët janë shpallu “non grata” nga DASH asnjë vendim ndaj tyre nuk është kthyer.
Sali Berisha në një konferencë për mediat ditën e sotme i është përgjigjur deklaratave të ambasadores. Ai i quan fushatë elektorale kundër tij në prag të zgjedhjeve për kryetarin e ri të PD.
Më tej i bën thirrje SHBA që mos lejojë përfaqësuesen e tij mos ndërhyjë në punët e brendshme të partive politike.
Berisha: Fushatë elektorale kundër Sali Berishës në prag të garës së tij për kryetar të PD. Kaq  është komenti im. Unë i bëj thirrje qeverisë së SHBA dhe Biden të mos lejojë përfaqësuesen e qeverisë së tij të ndërhyjë në punët e brendshme të partive politike.
Veçanërisht përpjekjet e paimagjinueshme për të caktuar kryetarin e opozitës shqiptare të partisë konservatore shqiptare.
Më 22 maj, PD do të zgjedhë kreun e ri të PD-së. Përballë Sali Berishës garon Ibsen Elezi.