Çdo natë ndiznin dy qirinj dhe i vendosnin në dritare, rituali që për pak u mori jetën 4 anëtarëve të familjes

Detaje të reja janë mësuar nga ngjarje e ndodhur mbrëmjen e sotme në Memaliaj, ku njështëpi është përfshirë nga flakët.Brenda banesës ndodheshin 4 persona, ndërsa fatmirësisht janë shpëtuar dhe gjenden jashtë rrezikut për jetën.I vetmi që ka pësuar djegie të lehtaështë kryefamiljari FatmirShehu, 50 vjeç i cili po merr ndihmën e nevojshme në spitalin e Gjirokastrës.Sipasburimeve të Fax News, pavarësisht se kishin energji elektrike, familjarët kishin njëlloj rituali të përhershëm ku ndiznin qirinj në darkë dhe i vinin në dritare.Kjo ka sjellë edhe zjarrin që shkrumboi totalisht shtëpinë ku banonin 4 familjarët të cilët siç mësohet vuanin edhe nga probleme të shëndetit mendor.