Çmimi i vajit në “qiell”, Braçe gjen zgjidhjen “magjike” për të kursyer lekët

Rritja e çmimeve ka sjellë edhe një herë tjetër reagimin e ish-zv/ kryeministrit Erion Braçe. Deputeti socialist propozon një zgjidhje pas abuzimit që tregtarët po bëjnë me çmimin e vajit të misrit, produkt që tregtarët po bëjnë me çmimin e vajit të misrit, produkt që është i pakontrolluar nga bordi i qeverisë.

Braçe u bën thirrje qytetarëve që të blejnë vaj ulliri në vendin tonë në mënyrë që të kursejnë dhe të ushqehen shëndetshëm pasi shitet 100-150 lekë më lirë se vaji i misrit.

Vaji i lulediellit-i kontrolluar po shkon ne 400 leke/liter; vaji i misrit-i pakontrolluar po shkon 500-550 leke/liter. Njerëz blini vaj ulliri me nje cmim 400-450 leke/liter.

Eshte prodhuar nga bujqit tane ne Divjake, Lushnje, Fier, Berat, Vlore, breg, Dumre, Lezhe, thuajse ne kushte artizanale. Blijeni!

Eshte shume i ahendetshem per tu ushqyer po edhe per te kursyer! Sa te blini vaj misri per 550 leke/liter, Blini vajin tone te ullirit! Ne fshat eshte dhe tani eshte me i lire” shkruan Braçe.