Keshilltari I Ish-Kancelares Merkel Bën Kërkesën Tronditëse: Të Shpërndahet Parlamenti Pas Mos Votimit Te Rezolutes Per Srebrenices…

Ish keshilltari prane CDU, njohes i zhvillimeve ne rajon e me gjere, Martin Henze ka reaguar pas votes kunder te socialisteve ndaj rezolutes qe denonte krimet serbe ne Bosnje.

“Vota e qeverisë autokratike Rama kundër vendimit të parlamentit për miratimin e gjenocidit të Srebrenicës është një shkelje thelbësore e arsyes së ekzistencës së shqiptarëve dhe e integrimit perëndimor. Parlamenti duhet të shpërndahet, duhen zgjedhje të reja.”

Henze shkɾʋɑn në Twítteɾ se PD-jɑ është pɾo-peɾëndímoɾe ndëɾsɑ BE dhe SHBA qëndɾojnë kɾɑh sɑj. Henze deklɑɾon se Rɑmɑ, Bɑshɑ dhe Alíbeɑj këshíllohen ngɑ Geoɾge Soɾos ndëɾsɑ thekson se ɑlteɾnɑtívɑt e tyɾe jɑnë koɾɾʋptíve.

“Rɑmɑ, Bɑshɑ, Alíbeɑj këshíllohen ngɑ Geoɾge Soɾos. Vepɾímet e tyɾe, koɾɾʋptíve.”-shkɾʋɑn Henze.

“Një lider opozitar si Basha që kryen transaksione kriminale në SHBA, në prapaskenë Rusët, është partner me serbët dhe rusët, që nuk zbatojnë kushtetutën, ligjet, shpif për anëtarët e opozitës, është anti-amerikan, anti-BE, anti-shqiptar”, ka shkruar Henze në Twitter.

Këto akuza vijnë në një kohë kur para pak ditësh edhe Sali Berisha i ka kujtuar Bashës se ka mbi supe dy dosje të bujshme atë të lobimit rus në SHBA dhe çështjen e “Toyota Yaris”.

Lulzim në Shtëpinë e Bardhë shkoi dhe Saje Qorri (Saimir Tahiri), shkoi me dosjen Habilaj në kurriz. Ti shkon aty me dy dosje, po kaq të rënda. Me dosjen Muzin dhe dosjen Toyota Jaris. Këtë të dytën e ndan me Taulant Ballën.”-tha Berisha.

Shqiperia nuk është Kongua në Afrikë, por nje shtet dhe komb i qyteteruar nga më të vjetrit në zemer të Europës.

Në nje vënd si Shqiperia e sotme, ku nuk drejton më ligji, e drejta dhe shteti ligjor, në një vënd antar të Natos, me liberalizim vizash qe aspiron per në BE, ku fatkeqesisht nje si ne Kongo, grupet kriminale te lidhura me narko-pushtetin, dhunojne ligjin dhe qytetarin, vjedhin zgjedhjet dhe e çojnë vëndin në kaos.

Popullit, I lind e drejta të mbrohet, dhe vetmbrohet jo vetëm me c’furgje, por me çtë mundet . Ju kujtoj vazhdon debatin Henze, se ju nuk duket se e njini kushtetuten Amerikane, aq më teper ate shqiptare”, thotë Henze.