Mediat holandeze: Tifozët e Romës shkatërruan Tiranën, plagosën 10 policë

Sipas mediave holandeze, policia shqiptare ka ushtruar edhe dhunë ndaj holandezëve, si dhe ka përdorur gaz lotsjelllës

Mediat holandeze: Tifozët e Romës shkatërruan Tiranën,

Përplasjet në Tiranë

HOLANDË– Mediat holandeze drejtojnë gishtin tek italianët kur vjen puna për të fajësuar dikë për rrëmujën e ndodhur një natë më parë në Tiranë, një ditë para finales së Conference League. Në një artikull të shkruar nga AD thuhet se tifozët italianë janë ndarë në disa grupe duke qëlluar me shkop e gurë kundrejt policisë vendasë. Sipas mediave holandeze, policia shqiptare ka ushtruar edhe dhunë ndaj holandezëve, si dhe ka përdorur gaz lotsjelllës.

Artikulli i plotë:

Ndërsa në dy zonat e tifozëve në qendër të Tiranës ka pasur një festë të madhe, deri në mesnatë, ka pasur përplasje në pjesë të tjera të qytetit mes policisë dhe grupeve italiane apo holandeze. Dhjetë policë u plagosën dhe disa makina policie u dëmtuan, kryesisht për shkak të dhunës së tifozëve të Romës.

Pak pas mesnate, policia njoftoi se ka arrestuar gjithsej 60 persona: 48 italianë dhe 12 holandezë. Ashtu si më parë në Marsejë, policia në Tiranë përdori gaz lotsjellës. Përleshja mes grupeve të mbështetësve do të ishte parandaluar nga dislokimi i policisë. Do të kishte pasur shkatërrim në qytet, duke përfshirë një dyqan.

Policia qëlloi me shishe, gurë dhe shkopinj

Policia thotë se grupet kanë kërkuar njëri-tjetrin. Kur tifozët e Feyenoord u ndaluan, ata thuhet se kanë qëlluar policinë me shishe, gurë dhe shkopinj. Më pas, tifozët e Romës bënë të njëjtën gjë, por në një vend tjetër në qytet pranë një komisariati. Videot tregojnë se si policia i bombardon me gaz lotsjellës nga të gjitha anët. Deri në mbrëmje, makinat e policisë ishin me sa duket në vëzhgim në shumë kryqëzime të qytetit, me dritat e tyre të ndezura. Është shumë e rëndësishme për autoritetet që të sigurojnë që finalja e parë evropiane në vend të shkojë mirë.

Para ditës së ndeshjes, policia e shtetit thotë se është e vendosur të ‘garantojë rendin dhe sigurinë’, të parandalojë vandalizmin dhe të sigurojë që ndeshja mes Feyenoord dhe AS Roma të zhvillohet pa probleme. Të mërkurën do të ketë shumë policë, shumë prej tyre rreth stadiumit. Pjesa më e madhe e qendrës është pa makina, për shkak të ardhjes së dhjetëra mijëra mbështetësve, shumica e të cilëve nuk kanë biletë.

Për shkak se përballjet ishin në distancë nga dy zonat e tifozëve në qendër, mbrëmja e së martës shkoi pa probleme për shumicën e mbështetësve. Në zonën e tifozëve të Feyenoord-it në Murat Toptani kishte  ngrënë, pirë dhe ahengje , me spektatorë të shumtë shqiptarë që filmonin të gjitha këngët dhe të gjitha veprimet e çmendura. Shumë tifozë të Feyenoord ishin gjithashtu në një klub nate. Një ekran i madh shfaqi imazhe të momenteve kryesore të AS Roma dhe Feyenoord në rrugën e tyre për në Tiranë.

Sot është finalja Europiane e Conferencë League. Në orën 21:00 Roma-Feyenoord do të përballen në stadiumin ‘Air Albania’ në Tiranë duke e kthyer këtë ndeshje në një moment historik për historinë e futbollit shqiptar. Si pasojë e dhunës së ushtruar nga tifozët e të dy skuadrave, u plagosën 10 efektivë dhe u dëmtua një automjet policie. Ndërkohë u shoqëruan 60 persona, 48 tifozë të Romës 12 të Feyenoord.