Tjetër Shùplakë Nga Uashingtoni Për Sali Berishën

Mesa duket Shtetet e Bashkuara te Amerikès nuk po dòrèzòhen ndaj Berishes ku edhe nje here jane shpehur se nùk e njohin Komisionin e Rithemelimit si drejtues nè Partinè Demokratike, edhe pse Sali Berisha e quan te kryer faktin se ai ka marrè nè dorè forcën mè tè madhe opozitare nè vend. Ky qëndrim

Mesa duket Shtetet e Bashkuara te Amerikès nuk po dòrèzòhen ndaj Berishes ku edhe nje here jane shpehur se nùk e njohin Komisionin e Rithemelimit si drejtues nè Partinè Demokratike, edhe pse Sali Berisha e quan te kryer faktin se ai ka marrè nè dorè forcën mè tè madhe opozitare nè vend.

Ky qëndrim i forte amerikan nùk èshte vetem i perfagèsise diplomatike ketu nè Tiranè por tashmè veprime konkrete ndèrmerren edhe nga Uashingtoni.

Zyrtarja e lartè e Departamentit Amerikan te Shtetit (DASH), Karen Donfried, ndìhmès Sekretare pèr Byronè e Cèshtjeve Evropiane dhe Euroaziatike, do tè vizitojèShgiperine me 28 prill, nè kuadèr tè njè turi qè do tè zhvillojè nè Ballkanin Perëndimor, nga data 25 deri mè 29 prill.

Interesante nè axhendèn e zyrtarès se lartè amerikane èshtè fakti se aio ka rezervuar nje takim me Enkelejd Alibeajn, kryetarin e Grupit Parlamentar te PD, i cili nga amerikanèt njihet si kryetari ne detyrè i PD-sè

ndryshe nga siç pretendon Sali Berisha dhe ky èshtè niè mesazh shumè i fòrte amerikan pèr te.

Ashtu si biseda me Kim, edhe ky takim do te zhvillohet nè zyrèn e Kuvendit te premten rreth orès 10:30, dhe do tè jenè te pranishèm edhe Jorida Tabaku dhe anetare tè tjerè tè grupit parlamentar, jo anètarè tè Komisionit te Rithemelimit.

Nderkohè qè mesditèn e se premtes èshte parashìkuar niè takim edhe me kryeministrin Rama rreth ores 12:00. 20 dite me parè ishte ambasadoria e SHBA. Yuri Kim e cila u takua me kreun e grupit parlamentar tè PD, Enkelejd Alibeajn, takim tè cilin e pèrdori pèr ti dèrguar njè mesazh te gartè Sali Berishès, duke theksuar se Alibeaj èshtè kryetar i komanduar i PD, deklaratè kjo qè nxiti rèagimin e ashpèr tè mbèshtetèsve te Berishès.

Kujtojmè se die, 3 ditè pasi u njoh me argumentet e plota tè giyqtarit Agron Zhukri, gè me niè vendim te datès 25 mars i dorèzoi Partine Demokratike Sali Berishès dhe Komisionit te Rìthemelimit, Enkeleid Alibeai firmosi ankimimin e vendimit pèr regjistrimin e statutit logos dhe vulès sè re, tè miratuara nga grupi i Berishès mè 11 dhjetor.

Nè ankimin, Alibeaj kèrkoi prishjen e kètij vendimi, duke e rikthyer cèshtjen pèr giykim nga nje tjetèr trupè giykuese ose pushìmin e saj

Megjithatè, pavarèsisht se Alibeaj e kishte paralàjmèruar ankimimin, Komisioni i Rithemelimit nuk ka pritur vendimin final te Apelit pasi sipas juristève tè tyre, tyre registrimi i Statutit nuk mund te ankimohet. por hyn menjèherè nè fugi. Por kio nuk u pranua nga Giykata e cila disa ditè m parè njohur te drejtèn e ankimit grupit te Alibeajt ne PDCèshtja e kontrollit te PD èshtè rihapur disa ditè mè parè kur Giykata e Tiranès ka pranuar ankimin e Partisè Demokratike, perfaqesuar nga Enkelejd Alibeaj, kunder vendimit te Agron Zhukrit qè registroi ndryshimet Statutore ne Partine Demokratike sipas Kuvendit te 11 dhjetorit te Sali Berishès

Giykata e Tiranès pranoi kèrkesèn e Enkelejd Alibeaj duke legjitimuar atè si ankues, duke pranuar tè drejtèn e ankimin, dhe duke konstatuar qè ankimi i paraqìtur ka bazè tè mjàftueshme pèr pranim dhe nuk èshte abùziv dhe i pàlìgishèm.

Nese vendimi i Zhukrit re.zohet nè apel, Sali Berisha e humbet sèrish kontrollin e PD qè nè fakt e mori pa pritur shkallèt e tiera te vendimit.