Zytarja E Lartë E BE Sulmon Ashpër Deputetit Gjerman Që Kërkoi Largimin E Berishës: Mos Të Ndërhyjë Ose Përndryshe

Nuk do të ketë bashkëpunim me PD, nëse kjo parti i kthehet së djeshmes”, kështu ka deklaruar deputetit kristiandemokrat gjerman, Gunther Krichabuam. Ish-eurodeputetja gjermane, Doris Pack ka reaguar ndaj deklaratave të deputetit gjerman.
Në një prononcim për “Syri Tv”, Pack ka thënë se Krichbuam nuk duhet të ndërhy pasi sipas saj nuk i njeh problemet e brendshme të PD.
Duke dëgjuar intervistën e zotit Krichbaum, më lindi përshtypja se ai nuk i njeh faktet e problemeve në partinë tonë simotër PD në Shqipëri”.
“Askush nga jashtë nuk duhet të ndërhyjë dhe mbi të gjitha të mos japë këshilla. Partia Popullore Europiane është treguar e mençur që nuk ka ndërhyrë.
I ftuari i huaj në Shqipëri- ambasadorja Kim- ka vepruar në mënyrë të papranueshme dhe është përgjegjëse për shumë probleme në PD.
Nëse të dielën të gjithë anëtarët e PD-së kanë të drejtë të votojnë për një kryetar të ri partia dhe do të shkojnë të votojnë: duhet të respektojmë personin e zgjedhur,” shprehet Pack.