Çfarë do i thoni popullit shqiptar që ka 30 vjet që ju pret”, Macron zbulon planin për të zhbllokuar negociatat javën e ardhshme

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut ditën e djeshme në ditën e parë të Samitit të BE me Blalkanin Perëndimor i humbën shpresat për të marrë një dritë jeshile në rrugën e tyre të integrimit pas vetos nga Bullgaria.

Ndërkohë, ditën e djeshme xhirron e rrjetit bëri edhe një video ku kreu i qeverisë shqiptare dukej se debatonte me Presidentin e Francës, Emanuel Macron pak para shkrepjes së fotos zyrtare.

Pasi është pyetur se pse presidenca franceze (janar-qershor 2022) është treguar e paaftë për t’i dhënë një zgjidhje negociatave të anëtarësimit, Macron u shpreh se gjatë javës në vijim shpreson që marrëveshja e propozuar nga Franca të arrihet mes palëve.