Rama tregon prapaskenat nga Samiti i Brukselit: Keqardhje e thellë për BE-në

Kryeministri Edi Rama, në një konferencë për mediat tregoi parapaskenat e samitit të Bashkimit Europian.

“Faleminderit që jeni këtu dhe më lini të shpreh keqardhjen e thellë për BE-në. Më vjen keq për ta dhe shpresoj se, mund t’i ndihmojmë. U përpoqa t’i them disa gjëra në takim dhe do të ndaj me ju disa prej tyre, sepse nuk dua të marr aq kohë sa u mor në takim. Charles Michel më tha se kemi  3 minuta, por unë i thashë se do shërbenin edhe 30 sekonda po të kishin mbajtur fjalën ndaj 3 minuta s’ishin mjaftueshëm. I thashë se ndihesha mirë dhe keq se isha me ata. Mirë se jemi europianë, por keq se ne nuk mund të jemi këtu si evropianë por si miq në një shtëpi të ndarë. Dhe është diçka vërtet shqetësuese”, tha Rama në konferencë.

Më herët, kryeministri Rama publikoi një foto nga Samiti i Brukselit, ndërsa bashëngjitur fotos, shkruante se, shqiptarët nuk janë aq të mirë sa të dorëzohen dhe se do të punojnë më shumë për ta bërë Shqipërinë vend të BE-së.