Rikthehet Eduard Selami:Do Jem Kryetari I PD Pas Ârrêstîmît Të Sali Berishës, Më Ka Vendosur Yuri Kim…

Selami deklaroi pas shume kohesh pa dale ne media se ai ka marre bekimin e Ambasadores Yuri Kim dhe se ai do jete kryetari i ri i partise Demokratike nga momenti qe Berisha do árrestöhet dhe do e kete rrugen e hapur per te lidhur marreshenie shum te mira me SHBA.

Ish-kreu i Partisë Demokratike në fillimet e saj Eduard Selami është rikthyer në debatin brenda kësaj force politike.  Në një intervistë për “VOA”-n tha se Sali Berisha është fatkeqësia e PD-së.

“Mendimi im është që ky është një debat tejet i vonuar për PD-në. Fatkeqësia e PD-së ka qenë Berisha që edhe pas shpalljes “Non grata” vazhdon përpjekjet për të mbajtur peng PD-në dhe është bërë tani kryetar i saj.

Unë nuk mund ta mendoj, Berisha duhet të kishte kapërcyer këtë me kohë. Një skenar që ky të vijë si reformator i PD-së është e pamundur. Ky kapitull është i mbyllur, Berisha është e kaluara. Duhet të shikojmë nga e ardhmja” vijoi më tej ai.

Selami tha se në fund që kishte parashikuar më herët që Lulzim Basha “nuk do i mbijetojë lëvizjes së Sali Berishës. Nuk është çudi që sot ndahen dhe nesër bashkohen prapë ata”. Ai u shpreh se demokratët kanë vetëm një zgjidhje.

“PD duhet të vendosë, do të bëhet edhe njëherë shpresë për shqiptarët, apo të bëhet peng i Berishës. PD duhet të rithemelohet”.
“PD sot është bërë mburojë e korrupsionit, është e deklaruar nga DASH” theksoi ai.

Në fund, Selami mohoi një rikthim tjetër në PD. “Jo. Interesi im është që të shikoj Shqipërinë që të përparojë.

Unë mendoj që kontributi im i takon së kaluarës. Kam parë aty mjaft të rinj dhe të reja që do ta çojnë Shqipërinë aty ku duhet.