Bota Po ‘Digjet’ Nga Temperaturat Ekstreme, Do Të Ndodhë Ajo Që Ishte Parashikuar Për Vitin 2050

Ndryshimi i klimës është kthyer në një problem serioz në mbarë globin.

Meteorologët në Mbretërinë e Bashkuar studiuan modelet e klimës në verën e vitit 2020 për të parashikuar rritjen e temperaturave në 3 dekada.

Sipas CNN, Simon Lee, një shkencëtar në Universitetin Columbia në Nju Jork, vuri në dukje ngjashmërinë e habitshme midis perspektivës së vitit 2050 dhe parashikimit për fillimin e javës së ardhshme në Mbretërinë e Bashkuar.

“Parashikimi për të martën është pothuajse identik në zona të ndryshme të vendit”, shkroi Simon në Tëitter, duke shtuar se “ajo që do të vijë të martën tregon një pasqyrë të së ardhmes”.

Temperaturat parashikohen të jenë 10 deri në 15 gradë më të larta se normalja në fillim të javës së ardhshme në Mbretërinë e Bashkuar.

Termometri mund t’i afrohet 40 gradë Celsius.

Këto ndryshime drastike të temperaturave i kanë shtyrë meteorologët të ndezin kambanat e alarmit.

Temperaturat shënjojnë një rekord të ri, ku temperatura më e lartë e regjistruar në Mbretërinë e Bashkuar ka qenë 38.7 gradë Celsius.