Godet Alibeaj: Kam Direktivë Direkte Nga Yuri Kim Për Të Përjashtuar Berishën Dhe Vetëm Unë Jam Kryetari Legjitim I PDsë

Në daljen e sotme për mediat, të parën pas pro.testës së mbrëmshme të mbajtur në Tiranë, ish-Kryeministri Sali Berisha tha si me kod se Alibeajn e pengojnë disa ‘kushte të tmerrshme’ të jetë i lirë pasi sipas tij është peng i Ramës dhe Ballës.
Kësaj deklarate i është përgjigjur Enkelejd Alibeaj, i cili ka thënë se vetëm një kusht ka për Berishën, atë që ish-Kryeministri i rëndon, shpalljen ‘non grata’ nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
“Berisha në një dalje për mediat tha se Alibeaj është në dorë të Ramës, ndërsa thekson se i janë vënë disa kushte të tmerrshme, të cilat s’i bëri të ditura.
Revanshi dhe gjuha e helmët e Sali Berishës ndaj atyre që mendojnë ndryshe nga ai, nuk e bën atë të ndryshëm nga Sali Berisha që bënte paqe dhe marrëveshje, p.sh. me Fatos Nanon dikur. Në tjetër i shpallur “armik” i madh, me të cilin u p.uth pa të keq më pas. Veçse këtë herë, me një PD që e përçau dhe sakatoi, siç deshi dhe për aq sa e do, e vetmja fitore e Sali Berishës është ajo ndaj “armiqve të brendshëm”, si në komunizëm.
Është e qartë për çdo qytetar se rruga për largimin e Edi Ramës nuk kalon nga përçarja e opozitës por vetëm drejt bashkimit të saj! Bashkimit rreth vlerave të qytetarisë politike.
Kush bën sikur nuk e kupton, thjesht përdor kauzën e opozitës, shpërdoron besimin e demokratëve veç për interes personal të vetin apo enturazhit të vjetërsuar politik.
Sa për “kushte të tmerrshme”, po e kam një! Ajo që i rëndon si peshë atij e që do t’ua hedhë në kurriz mua dhe demokratëve: “non grata” e firmosur nga SHBA. Ky është kusht ‘sine qua non’”, ka shkruar Alibeaj.