Janë gropat e ferrit apo UFO?” Piloti fotografon dritat misterioze mbi oqean

 

Disa foto që tregojnë një shkëlqim misterioz të kuq mbi Oqeanin Atlantik janë shpërndarë në rrjetet sociale.

Ngjyra e kuqe e ndezur u fotografua javën e kaluar nga një pilot i cili tha se nuk kishte parë kurrë diçka të tillë.

Imazhi, i postuar në Reddit, nxiti një furi teorish dhe komentesh nga fansat e hutuar të fantashkencës, të cilët bënë krahasime me shfaqjen të Netflix, Stanger Things.

Disa përdorues thanë se i ngjante dimensionit të tmerrshëm alternativ të shfaqjes, i cili mbështjell qiellin me dritë të kuqe.

Një përdorues në rrjetet sociale shkroi: Mos u shqetësoni, janë gropat e ferrit. Ndërsa të tjerë pretendonin se kjo kishte të bënte me UFO-të, shkruan The Sun.

Në të vërtetë shkëlqimi i kuq vinte nga një anije peshkimi. Peshkatari normalisht përdor qindra drita LED në perimetrin e varkës së tyre për të tërhequr peshqit, duke i lejuar ata të grumbullohen lehtësisht në rrjeta.

Sipas ekspertëve, dritat vendosen nën ujë të cilat reflektojnë grimcat dhe veprojnë si karrem.

Teknika thuhet se përdoret në pjesë të Atlantikut afër ishullit të Bermudës.