Kjo nuk ka ndodhur në 70 vjet/ Italia shpall gjendje të jashtëzakonshme dhe ngre alarmin, ja me çfarë po përballet

Italia ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme në pesë rajone veriore që rrethojnë lumin “Po” mes thatësirës më të madhe në 70 vjet.

Thatësira kërcënon më shumë se 30% të prodhimit bujqësor të Italisë, sipas sindikatës bujqësore Coldiretti, ka shkruar BBC.

 

Disa komuna tashmë kanë shpallur lajmërimin për reduktime të ujit. Moti i pazakontë, i nxehtë, dhe reshjet e pakta gjatë dimrit e pranverës kanë shtuar mungesën e ujit në veri të Italisë.

Qeveria e Italisë tha se mund të marrë masa të mëtejshme nëse situata nuk përmirësohet.

“Po” është lumi më i gjatë në Itali, që rrjedh drejt lindjes.

Fermerët në Luginën “Po” thonë se uji i kripur i detit po depërton tani në lumë, duke shkatërruar të korrat.

Gjatë fundjavës, të paktën shtatë persona vdiqën, pasi u zunë nga një ortek i shkaktuar nga shembja e një akullnaje në Alpet veriore italiane.

Kryeministri Mario Draghi tha se kjo është është “pa dyshim e lidhur me ngrohjen globale”.