Sot ditë Historike për Shqipërinë/ Hapen negociatat për pranim në Bashkimin Evropian

Shqiperia dhe Maqedonia e Veriut sot nisin nje proces historik ate te hapjes se negociatave per pranim ne Bashkimin Evropian.

Prej të henes pasdite ne Bruksel ndodhen delegacionet me te larta qeveritare te Shkupit dhe Tiranes zyrtare per te marre pjese ne Konferencen e pare Nderqeveritare.

Kryeministri Rama shoqerohet ne Bruksel nga Ministrja e Jashtme Olta Xhacka dhe kryenegociatori Zef Mazi.

Kreu i qeverise shqiptare doli para mediave se bashku me Presidenten e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, Kryeministrin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovačevski dhe Kryeministrin e Republikës së Çekisë, Petr Fiala, vend i cili mban Presidencen e radhes te BE-se.

Zyrtaret e larte shtrenguan dhe bashkuan duart para mediave, nje simbolike qe shenon nisjen e nje dite te rendesishme qe konsiston me nje moment historik per Shqiperine dhe Maqedonine e Veriut, hapjen e negociatave per anetaresim ne BE