Studimi Mbi Shalqinin Do Ju Le Goje Hapur / Ja Cfare I Ndodhe Trupit Kur Hani Shalqi Ne Temperatura Te Larta…

Shalqi ni është një nga frutat më të lëngshme e të shëndet.shme për organizmin ai është jashtëzakonisht i pasur me vitamina minerale dhe fibër për.fitimet që njeriu merr nga shalqini janë të mëdha.
Më poshtë mund të mësoni vlerat e mëdha të shalqinit dhe sigurohuni që të mos të mungojë më në tryezat tuaja mund ta përfshini në sallata të ndryshme të gjelbra shoqeruar me djathë sipas dëshirës.
Shëndeti i Zemrës shalqini është i pasur me aminoacide të cilat ulin tensionin e gjakut shëndeti i zemrës përmirësohet edhe nga antioksidantët të cilët ulin rrezikun e atakut në zemër
Mbrojtje Për Gjymtyrët shalqini përmban pigmente natyralë që lu ftojnë inflamacionin në gjymtyrë disa studime të cilave u referohet thonë se falë konsumit të shalqinit njerëzit janë më pak të prekur nga reumatizma ose artriti.
Anti oksidantët ngjyra e kuqe e shalqinit i atribuohet liko.penit një antioksidant që ul rrezikun e radikaleve të lira apo diabetit shalqini përmban më shumë likopen se domatet dhe çdo perime tjetër.
Mbrojtja e Lëkurës ngrënia e shalqinit shërben si mburojë për lëkurën antioksidanti likopen ndihmon organizmin edhe ndaj djegieve nga dielli.