A është nxitimi i SPAK-ut kundër Ilir Metës lojë për të ndihmuar Erion Veliajn në Tiranë për zgjedhje?! August 25, 2022 

Nga Nikoll Lesi-

Dje, krejt papritur, kur akoma nuk kishte mbushur një muaj nga ikja si President Republike, SPAK-u nxitoi të hetonte një akuzë të një ish-deputeti të PS ndaj Ilir Metës.

Arben Kraja kishte firmosur shkresa me vrap drejtuar KQZ e disa institucioneve, sikurse mësohet, edhe gjendjes civile që Ilir Meta a është Ilir Meta!

Përballë Ligjit duhet të jenë të gjithë të barabartë-kjo aksiomë dihet teorikisht, por realisht nuk po funksionon kështu sepse qeverija është përherë problemi e jo ish-qeverisjet. E mira do të ishte që Sali Berishën dhe Ilir Metën ti kishte hetuar drejtësia sa ishin në “majë kalit”.

Kjo do të ishte drejtësi!

Tani na thonë se “kemi drejtësi të re”. Dakort! Eshtë drejtësi e re, por jo krejt e pavarur nga qeveria apo më saktë nga pushteti.

Deri tani SPAK-u ka ndaluar, pra arrestuar vetëm dy politikanë. Një ish-ministër dhe një ish-deputet, por të dy ndonëse Edi Rama i shet si të PS-së, por realisht ishin të LSI, partisë së Ilir Metës.

Nuk kemi asnjë deputet apo ministër të Edi Ramës në pranga.

Asnjë!

Ndërkohë kryeministri i shet këto arrestime me shumë dinakeri, duke thënë se gjoja po na sulmon vetëm ne, SPAK-u. Por në të vertetë asnjë nuk janë realisht të PS. Nëse SPAK-u do të ishte i lirë do të kishte arrestuar ministra apo ish-ministra që janë të Rilindjes.

Të gjithë sa janë ndaluar apo po hetohen janë vetëm të partisë së ish-presidentit Meta.

Nuk kemi asnjë hall apo dëshirë të mbrojmë Ilir Metën. Aspak! Bile kam kohë që nuk flas me Ilir Metën (vetëm për qëndrimet e tij antiSHBA), por kush don ta dijë e di mirë në qeveri se kemi “ura” të ndara me të. Gjithsesi këtë hetim që na shitet si gjoja drejtësi, nuk mund ta gëlltisë.

Eshtë thjesht një hakmarrje e mirëfilltë politike nga qeveria.

Ndërkohë Ilir Meta ndodhet tashmë nën hetim. Ai të mbrohet vetë, por populli nuk mund të mashtrohet se “ja, nga PS-ja kemi bërë arrestime, e tani do merremi me ata të opozitës”.

Ndaj hetimi që ka nisur SPAK-u duket mirëfilli politik dhe në sherbim të kryeministrit. Më saktë ky hetim penal nga Metës shkon kryekëput në favor të Erion Veliajt.

Veliaj, siç dihet, do të rikandidojë në zgjedhjet e vitit të ardhshëm për kryebashkiak. Por Erion Veliaj nuk ka pse të priste ndëshkimin e Ilir Metës nga SPAK-u në mënyrë që ta fitojë Bashkinë e Tiranës pa probleme. Ilir Meta duket se është projektuar si kandidat i opozitës në Bashkinë e Tiranës. Edhe për faktin se nuk ka asnjë emër tjetër opozita që të jetë lojtar kaq i fortë përballë Veliajt.

Ndërfutja e SPAK-ut në këtë duel mes tyre, krijon shije të keqe të “drejtësia e re”. Erion Veliaj nuk kishte asnjë nevojë të fuste (apo t’ia fusnin) SPAK-un në punë, pasi duket se e ka të fituar prapë bashkinë e Tiranës.

Erion Veliaj mund të akuzohet për shumë gjëra, porse për një gjë nuk të mos thuhet se KA PUNUAR në Tiranë. Për mua Erion Veliaj e ka të fituar Bashkinë e kryeqytetit për shumë arësye, por nuk janë objekt i këtij shkrimi.

Veliaj fiton se kemi edhe një PD akoma të copëtuar në Tiranë e ku fraksioni Basha-Alibeaj, Tabaku janë të fortë në kryeqytet.

Ndaj nuk kishte pse hynte SPAK-u në një duel elektoral Veliaj-Meta.