Avioni i panjohur misterioz po qarkullon neper qiellin e Ballkanit dhe nuk po zbulohet ! Ja ku u pa…

Avioni i panjohur misterioz po qarkullon neper qiellin e Ballkanit dhe nuk po zbulohet !
Ja ku u pa…
Autoritetet bullgare janë në kërkim të një piloti misterioz i cili fluturoi i pa autorizuar nëpër disa vende evropiane forcat e mbrojtjes në vend u vunë në gatishmëri të lartë mbrëmjen e së enjten kur një avion i vogël u zbulua në hapësirën ajrore të tij.
Sipas ministrit të Brendshëm Boiko Rashkov avioni me dy ulëse me sa duket ishte nisur nga Hungaria dhe fluturoi mbi Poloni dhe Sllovaki piloti më pas besohet të ketë zbritur pranë Detit të Zi pasi kaloi për një kohë të shkur tër në Serbi dhe Rumani. Ky itinerar ka ngritur dyshime se avioni mund të jetë rus dhe po kryen fluturime monitorimi mbi rajon.
Avioni i dyshimtë nuk kishte plan fluturimi kishte çaktivizuar transponderët e tij dhe nuk iu përgjigj mesazheve radio fonike apo sinjaleve vizuale tha në një deklaratë Ministria e Mbrojtjes e Bullgarisë.
Avioni Beechcraft u gjurmua dhe u shoqërua gjithashtu nga avionë luf tarakë hungarezë dhe rumunë ministri bullgar i Mbrojtjes Dragomir Zakov u tha gazetarëve se avioni nuk përbënte kër cënim në asnjë moment. Ai po flut uronte në lartësi shumë të ulët dhe me shpejt.ësi të ulët gjë që e vështirëson përgjimin shtoi ai ndër kohë zyra e prokurorit në Varna Bullgaria lindore ka hapur një hetim për incidentin.