Ngjarja e rëndë në Himarë, Shoqëria Civile gati për protestë: Duam shkarkimin e ministrave

Pas ngjarjes së rëndë të ndodhur në Himarë, ku skafi i mori jetën 7-vjeçares, Shoqëria Civile ka paralajmëruar protestë ditën e nesërme (4 gusht). Ata kanë kërkuar shkarkimin e një sërë ministrave përgjegjës për situatën e ndodhur, kjo pasi autori ishte në radhët e policisë së Elbasanit.

Tek Kryeministria pas ngjarjes makabre te kryer nga një punonjës me detyra te larta në Policinë e Shtetit, i cili vrau me skaf një vajzë 7 vjeçe ne breg të detit.

Të kerkojme dhe tregojme se kush është përgjegjësi dhe te kerkojme ne dritën e qirinjve, me nje buqete lulesh, me nje mesazh ne nje cope leter, pak dinjitet per veten, se e pafajshmja u largua….

Të kërkojme shkarkimin ose…

Dorëheqje e Ministrit te Brendshëm zotit Bledi Çuçi

Dorëheqje e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit zoti Gledis Nano

Dorëheqje e Ministres se Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro.

Ngushellime familjes Avdia për humbjen e dritës së tyre, zoti ju dhëntë forcë për të kaluar këtë dhimbje që ka tronditur thellë çdo bashkombas. Zoti qoftë me ju, e shpirti i engjëllit tuaj u prehtë qiell!” ka njoftuar Shoqëria Civile.

Mbrëmjen e djeshme ata vendosën tufa me lule dhe ndezën qirinj në bulevard. Protesta do të mbështet nga Partia Demokratike dhe Partia e Lirisë.