Vrau gruan natën e parë të martesës, zbulohet krimi makabër i 46-vjeçarit

Burri që vrau gruan e tij natën e parë të martesës dhe e futi trupin e saj në një valixhe është dënuar me burgim të përjetshëm.

Thomas Nutt, 46 vjeç, u shpall fajtor për vrasjen e Dawn Walker, 52 vjeç, pas një gjyqi në Bradford Crown Court.

Nutt e mbyti Walker vetëm disa orë pasi u martuan dhe e ruajti trupin e saj në një dollap para se ta hidhte në shkurre pas shtëpisë së tyre në Shirley Grove, Lightcliffe, pranë Halifax.

Ai u dënua të premten me një minimum prej 21 vitesh burg.

Gjyqtari Jonathan Rose, në dhënien e dënimit, tha se mbetet mister pse e vrau gruan me të cilën ishe martuar vetëm disa orë para se t’i merrje jetën.

“Ndikimi i vdekjes së papritur dhe të dhunshme të kësaj gruaje, në atë që duhet të ishte një kohë e lumturisë shumë të madhe, do të jetë në mënyrë të pashmangshme thelbësore për ata që janë më afër saj,” tha ajo.