Vrau të shoqen e veten, kush ishte Florind Belliu, aktrimi e çoi në SHBA, trauma pas vdekjes së babait

Florind Belliu njihej edhe si praktikant i besimit islam dhe ajo që kishte tronditur jetën e tij ishte vdekja e të atit dy vite më parë.

TIRANË- Florind Belliu 35-vjeçari që vendosi t’i jepte fund jetës së tij e të bashkëshortes një natë më parë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kishte marrë rrugët e emigrimit për të realizuar ëndrrat e tij. I riu ishte një emër i njohur në Tiranë pasi ishte angazhuar në shumë filma. Florind Belliu kishte mbaruar Akademinë e Arteve, dhe pas përfundimit të studimeve kishte provuar që të angazhohej me disa produksione filmike, por edhe me role episodike në teatër. Por, duke mos arritur suksesin e dëshiruar, vendosi të ikte nga Shqipëria.

 

Bashkë me të në SHBA, Neë York u zhvendos edhe e shoqja, Ornela e çifti u bënë prindër të dy fëmijëve, aktualisht 6 dhe 2 vjeç. Fillimisht Belliu punoi si agjent i pasurive të paluajtshme, por më vonë u angazhua sërish në botën e artit. Ai nisi të shkruante dy libra për skenar filmi që ëndërronte ta prezantonte në Netflix. Një mik i tij, aktivisti Marsel Rupi tregon se disa muaj më parë Florind Belliut i kishte kërkuar një vepër e Mirush Kabashit për ta vënë në skenë në SHBA.

 

Florind Belliu njihej edhe si praktikant i besimit islam dhe ajo që kishte tronditur jetën e tij ishte vdekja e të atit dy vite më parë. Andi Llabuti, aktor, koleg dhe mik i Belliut, thotë se 35-vjeçari ka pasur një periudhë tepër të vështirë me të atin e tij. Llabuti u shpreh se Belliu e ka përjetuar shumë keq vdekjen e të atit dhe faktin që ai nuk mundi të vinte në varrimin e tij dhe e pa teksa vdiste nëpërmjet një kamere telefoni, pasi në ato çaste po flisnin bashkë.

 

“Flori ka pasur një periudhë të vështirë. Çdo gjë lidhet me humbjen e të atit të Florit para një viti e gjysmë, ajo i vuri kapakun. Flori ka qenë me bashkëshorten dhe me fëmijët në Nju Jork dhe prinderit i ka pasur në Tiranë. Ai ka pasur një situatë shumë të rëndë duke e lidhur këtë me të atin e tij. Në momentin që Flori ka qenë duke folur me të atin e tij në kamër, i ati ndërron jetë. Të gjithë situatën e ka parë live. Kjo ka qenë skena që Flori shikon live nga kamera dhe më e keqja ishte që Flori nuk mund të vinte në varrim, për shkak se nuk kishte dokumentet,”- tregon miku i Belliut.

 

Për shkak të kësaj ngjarjeje, 35-vjeçari ishte parë shumë herë në gjendje të rëndë psikologjike. Madje në SHBA kishte nisur edhe një kurë për probleme të shëndetit mendor. Kohët e fundit, Florind Belliu kishte marrë edhe të ëmën në Neë York dhe një natë më parë teksa festonin 28-vjetorin e Ornelës, dyshja debatuan. Fillimisht debate mësohet se ka nisur mes të resë dhe nënës së 35-vjeçarit, por me ndërhyrjen e aktorit, situate është përkeqësuar. Më pas, Belliu e ka shtyrë të shoqen duke e hedhur nga ballkoni i apartamentit që ndodhej në katin e gjashtë në ‘The Bronx’ të Neë Yorkut. Kur ka parë pasojat e veorimit të tij, 35-vjeçari ka vendosur të hidhej pas të shoqes. Të dy janë gjetur të vdekur dhe pamjet rrëqethëse ku nëna e aktorit shihet teksa qan në vendngjarje kanë bërë xhiron e mediave ndërkombëtare. Ngjarja është ende nën hetim