deputetët demokrat që rikonfirmuan Enkelejd Alibeajn si Kryetar të Grupit Parlamentar të PD-së

Pak ditë para nisjes së sesionit të ri parlamentar, deputetë e PD-së, u mblodhën për të diskutuar se si do të vijojnë aksionin e tyre politik.

28 deputetë ishin të unifikuar në rikonfirmimim e Enkelejd Alibeajt si kryetar grupi dhe kërkuan që ai të ketë një rol më aktiv dhe më vendimmarrës në lidhje me punën e grupit.

Lefter Gështenja ftoi deputetët e grupit të PD-së që nuk kanë mbështetur Berishën që të diskutojnë në një darkë informale për aksionin e Grupit Parlamentar të PD-së.

Deputeti i Lefter Gështenja mësohet se kishte kontaktuar 34 deputetë për t’u bërë pjesë e takimit, por në mbledhje morën pjesë fizikisht 20 ligjvënës, ndërsa siç bëjnë me dije burimet, 8 të tjerë kishin konfirmuar se mund të konsiderohen pjesë e mbledhjes, por për shkak se ishin jashtë vendit në rast të çdo vendimi kanë konfirmuar online përmes aplikacionit të “whatsapp”.

Surpriza në këtë takim ishte pjesëmarrja e disa deputetëve që deri më sot nuk kishin marrë pjesë në mbledhje si Flutura Açka, Agron Gjekmarkaj apo Helidon Bushati

Deputetët që kanë konfirmuar mos ndryshimin e Kryetarit të Grupit Parlamentar të PD, duke rikonfirmuar Enkelejd Alibeajn në krye të grupit:

1. Merita Bakiu

2. Salaudini Jakupllari

3. Andia Ulliri

4. Enkelejd Alibeaj

5. Jorida Tabaku

6. Gazment Bardhi

7. Flutura Açka

8. Helidon Bushati

9. Ferdinand Xhaferri

10. Eralda Bano

11. Saimir Korreshi

12. Dashnor Sula

13. Lefter Geshtenja

14. Agron Gjekmarkaj

15. Zheni Gjergji

16. Kastriot Piroli

17. Dhurata Cupi

18. Bledion Nallbati

19. Ramadan Likaj

20. Ilda Dhori

21. Kreshnik Collaku

22. Orjola Pampuri

23. Flamur Hoxha

24. Arbi Agalliu

25. Emilja Koliqi

26. Alfred Rushaj

27. Fatjon Veizaj

28. Lulzim Basha

 

Nuk kanë shprehur qëndrim për shkak se nuk kanë qenë dje në mbledhje deputetët:

 

1. Tomor Alizoti

2. Grida Duma

3. Ervin Salianji

4. Zef Hila

5. Greta Bardeli

6. Lindita Metaliaj

7. Xhelal Mziu