Edi Paloka: Protestën e ardhshme nuk kthehemi në shtëpi pa rrëzuar Edi Ramën, s’do ketë më protesta shëtitje në Bulevard

Deputeti i Partisë Demokratike Edi Paloka ka folur në lidhje me raportin amerikan që tregon se Partia Demokratike ka marrë para nga Rusia në vitin 2017.

Paloka u shpreh se e gjithë kjo lojë ishte në interes të kryeministrit Edi Rama ndërsa shtoi se Lulzim Bashës i është vendosur ultimatum që të përjashtojë Berishën nga partia.

“Rezulton se ishte ultimatumi që ambasadorja amerikane i kishte vendosur Bashës, largo Berishën ose… Nëse ty të vendosin ultimatum domethënë se ty të kërcënojnë me diçka. Po flas për marrje peng nga ambasadorja. Gjithë kjo lojë shkon në interes të Ramës. Me përjashtimin e Berishës. Kemi një grup parlamentar të përçarë. Të gjitha këto shkojnë në favor të Ramës.

Më mjafton rezultati. Kjo që po ngrihet ndaj PD është për t’i dhënë një dorë Ramës. Kërkoj që çështje të hetohet. Nuk besoj të ketë implikim rus në këtë nivel sepse nuk më ka dhënë njeri provat. 

Unë do besoj kryetarin e Partisë time. Kur futet DASH ne themi të hetohet pasi kaq sa na thuhet nuk është e mjaftueshme. Duhet të vërtetohet ka marrë apo jo ky zotëria para ruse. Nëse Basha paska marrë para nga Kremlini me dijeni të plotë për të realizuar këtë akt, për të shpërblyer ata që i ke marrë paratë.

Kjo shkon përtej përjashtimit nga PD, kalon në çështje penale. PD është parti që që kur lindi ishte pro perëndimore, pro amerikane. Dua ta theksoj se pjesa e dukshme është se Lulzim Basha ka rënë peng dhe ka zbatuar një linjë që është kundër PD me vetëdije të plotë. Faktet janë këto. Gjithçka është bërë për t’i shërbyer Ramës”, tha Paloka në emisionin “Kjo Javë” në News 24.

Ai u ndal edhe te aksioni opozitar duke thënë se nuk do të ketë më protesta si shëtitje në bulevard por me një qëllim të caktuar që kanë hap final zgjedhjet lokale dhe më pas rrëzimin e qeverisë.

“Ne kemi deklaruar se shtatori do të jetë ndezja e motorëve të opozitës për të filluar një betejë që synon rrëzimin e kësaj qeverie dhe krijimin e kushteve që shqiptarë të votojnë të lirë. Protestat janë pjesë e kësaj strategjie. 7 Korrik ishte një provë force për opozitën.

Tani është koha për një protestë pasi gjërat po shkojnë gjithnjë e me të zi. Protestat janë pjesë e strategjisë që ne kemi. Protestat do të jenë edhe simbolike si ajo te Inceneratori i Tiranës. Protestat e mëdha nuk do jenë më shëtitje në bulevard. Do të ketë një skenar tjetër. Nuk do ketë kthim në shtëpi pa u arritur diçka. Për të arritur një qëllim konkret. Synimi ynë i parë janë zgjedhjet lokale. Synojmë të fitojmë zgjedhjet lokale dhe çdo pjesë e strategjisë sonë do jetë në funksion të këtij pikësynimi”, deklaroi ai.