Lider Gangosh Kemi Dhe Sot”, Deputetja Rrëfen Takimin E Fatos Nanos Me Zyrtarin Holandez: E La Të Priste Në Holl, Pastaj Nuk Lëvizi Nga Vendi!

Në 70-vjetorin e lindjes së ish-kryeministrit Fatos Nano, deputetja demokrate Flutura Açka ka ndarë një histori ku flet për takimin e Nanos

me një zyrtar holandez në mes viteve 2003-2005.Açka shprehet se ai e la të priste në paradhomën e zyrës për të përfunduar

bisedat me një tufë burrash që qeshnin aq sa dëgjoheshin deri jashtë, dhe më pas nuk lëvizi nga vendi për ta pritur.

Ajo shton se nuk do ishte kjo klasë politike sot Shqipëria do të ishte në Europë dhe jo duke aplikuar për azil rrugëve të botës.

Postimi i plotë Açkës:

Aty mes viteve 2003-2005, mes europianëve të tjerë që vinin në Shqipëri, ishte edhe zoti Atzo Nicolaï, një politikan holandez që atë kohë ishte Sekretar Shteti për Çështjet Europiane i Mbretërisë së Holandës.

Në një intervistë dhënë një radioje kombëtare holandeze, pasi përmbylli detyrën e tij politike, ai tregon për një prej vizitave më të shëmtuara të jetës së tij politike, atë të takimit me Fatos Nanon e Shqipërisë.

Funksionari i lartë holandez u la të priste në paradhomën e kryeministrit tonë një kohë shumë të gjatë.

Nga aty ku ishte ulur, dëgjonte të qeshura që vinin nga zyra e Fatos Nanos. Një hop të gjatë më vonë dera u hap dhe doli një tufë burrash çakërqejf nga gazmimi që kishin marrë nga takimi me liderin shqiptar.

Më pas një nëpunës e shoqëroi sekretarin Holandez të Shtetit brenda në zyrën e kryeministrit shqiptar, i cili, i lodhur mbase nga gjithë çakërrqejfja e asaj dite vizitash, nuk lëvizi fare nga vendi, por ia zgjati dorën mikut të huaj ashtu ulur siç qe.

Çfarë ndodhi më pas, nuk ka fare rëndësi. Fundja ky ishte, dhe është ende, shteti i gangove që kanë kaluar këtej pari trojeve tona.

Po të mos ishte ky geng gangosh që kanë uzurpuar politikën shqiptare, sot do të ishim në Europë, jo duke aplikuar për azil rrugëve të botës, jo duke punuar në të zezë mejhaneve të Europës e as duke rrezikuar jetën dallgëge të La Manshit.

Në kohën e Fatos Nanos, korrupsioni ishte shtrirë, ai e uli në poltron, këta sot e ngritën në këmbë dhe i dhanë dekoratën “Nderi i Kombit”.