Dramë e paparë në stadium, 182 tifozë të vdekur nga përleshjet në fushë

Një bilanc i tmerrshëm, i paparë ndonjëherë në historine e sportit.

182 tifoze kane vdekur dhe qindra te tjere kane mbetur te plagosur ne perfundim te nje ndeshje mes dy ekipeve me rivalitet historik ne Indonezi.

Tragjedia ndodhi ne stadiumin e Kanjuruhan në provincen e Malagan ne perfundim te sfides mes Arema dhe Persebaya.

Tifozet e Arema, të zhgenjyer nga humbja pas 20 vitesh ndaj rivalit të vet më të madh jane futur ne fushen e lojes.

Kjo gje ka sjell reagimin e forte te policise e cila nisi te perdori gazin lotesjelles.

Mirepo perleshjet kane shkaktuar realisht tragjedine pasi ne tentative per ti shpetuar incidenteve, tifozet kane shtypur njeri-tjetrin.

Pasojat jane katastrofale: deri tani jane 182 tifoze te vdekur dhe qindra te plagosur