Nëndetësja ruse pikaset në brigjet franceze, autoritetet e vendit japin detaje

Një nëndetëse ruse është pikasur duke lundruar në sipërfaqen e brigjeve të Britany në fund të shtatorit dhe është shoqëruar më pas nga marina franceze. Lajmin e bënë të ditur autoritetet e vendit.

Marina tha se luftanijet britanike dhe spanjolle u përfshirë po ashtu në monitorimin e lëvizjeve të nëndetëses. BFM TV raportoi se incidenti ndodhi më 29 shtator.

Muajin e kaluar, u zbulua se një anije britanike kishte shoqëruar gjithashtu një anije ruse teksa kalonte pranë ujërave territoriale të Mbretërisë së Bashkuar gjatë Krishtlindjeve.