Ngjarje horror në Itali/ I riu shqiptar goditet me thikë në qafë dhe bark! Duke u tërhequr zvarrë, shkon në postë për ndihmë

ITALI- Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të dielën në qendër të komunës Carmignan, në rajonin e Toskanës.

Rreth orës 19:00, një djalë 18-vjeçar shqiptar u godit me thikë në bark dhe qafë pranë një shatërvani publik në “Via del Ceppo”. Duke u tërhequr zvarrë dhe më plagët në turp, i riu ka arritur të mbërrijë në zonën e postës për ndihmë dhe aty ka humbur ndjenjat.

Pas kësaj ai u dërgua nga banorët e zonës në spital dhe ndodhet në një gjendje të rëndë shëndetësore, por fatmirësisht nuk është në rrezik për jetën. Policët kanë shkuar në vendngjarje dhe kanë kryer anketat dhe po marrin pamjet e video-përgjigjeve publike për të identifikuar se kush e ka goditur me thikë të riun me shqiptar, ndërsa raportohet se kanë arritur të gjejnë armën e krimit.

Tregimi i tij i fakteve do të jetë gjithashtu thelbësor sapo kushtet e tij shëndetësore ta lejojnë atë. Hetuesit tashmë do të kishin një pistë të saktë për të ndjekur dhe në orët e ardhshme mund të ketë lajme të rëndësishme.

Në orët e vona të mbrëmjes kryebashkiaku Edoardo Prestanti publikoi një postim në të cilin paralajmëronte popullatën për atë që ndodhi, për gjendjen e të riut, për kontaktet e bëra me prefektin, sesi policia bashkiake mori menjëherë masa për t’i siguruar karabinierëve pamjet dhe të kërkojë për të shmangur alarmimin në rrjetet sociale apo përhapjen e lajmeve të pa verifikuara.