Kadastra bllokon edhe bankat: Nuk japim dot kredi për shkak të vonesave të gjata për aplikimet

Kadastra bllokon edhe bankat: Nuk japim dot kredi për shkak të

Pas noterëve edhe sistemi bankar shprehet i shqetësuar se Agjencia Kombëtare e Kadastrës ka bllokuar kredidhënien.

Sipas të dhënave gjatë muajit korrik, bankat nuk kanë mundur të miratojnë kredi të reja. Shkak është bërë mos kthimi i përgjigjeve nga kadastra për aplikimet që qytetarët bëjnë për pronat që kërkojnë t’i vendosin si garanci për huadhënien.

Në praktikë është vërejtur një bllokim jo tërësor, pasi procedurat e shpejta dhe me kosto më të lartë kanë funksionuar. Por eficenca është kaq e ulët sa 1 në 5 aplikime merr përgjigje. Kjo na shqetëson dhe na kanë vënë në vështirësi ne si sistem bankar. Të gjitha aplikimet e reja të korrikut por dhe ato të mbartura nga qershori pë kredi me kolateral nuk ka marrë udhë, pasi pronat as bllokohen as rregjistrohen duke krijuar ngërc për ne- shprehet Spiro Brumbulli, sekretar shoqata e bankave.

Pos kthimi I përgjigjeve në kohë nga ana e kadastrës ka një dëm të kosiderushëm jo vetëm për bankat, por për ekonominë në tërësi. Në një muaj sistemi bankar mesatarisht jep kredi të re 18-22 miliard lekë.

Bankat kredidhënien e kanë fokus kryesor të punës së tyre. Kjo do të thotë se ne në një muaj nuk I kemi dhënë ekonomisë 18 miliard lekë, duke përjashtuar ato kredi konsumatore të cilat nuk kanë nevojë për kolateral. Pjesa dërrmuese e huadhënies jepet me garanci ndaj dhe për ne komunikimi me Kadastrën është I rëndësishëm- vijon më tej Brumbulli.

Noterët por dhe bankat ankohen për indiferentizmin që po tregon insitucioni I kadastrës përballë kësaj situate. Ka një indiferentizëm nga ana e Kadastrës. Pavaresisht një komunikimi që ne kemi patur duke I shprehur shqetësimin e tonë, ajo që vërejmë është se nuk ka një përgjigje prej tyre. Pra ne duam të dimë sa do të zgjasë kjo situatë, kur do të marrin udhë aplikimet, cilat do të jenë afatet e reja të shqyrtimit të aplikimeve?

Gjatë muajit korrik, nga 5500 aplikime që kanë bërë noterët, vetëm 1300 prej tyre kanë marrë përgjigje nga kadastra. Nëse këtyre praktikave do ti shtonim dhe aplikimet e mbartura më herët, mund të thuhet ky insitucion mban peng shërbimet për qytetarët dhe ekonominë.

Turqia i shiti dronë lufte Kosovës, Vucic takohet me Erdogan

Turqia i shiti dronë lufte Kosovës, Vucic takohet me Erdogan

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç është takuar me presidentin e Turqisë, Recep Taip Erdogan.

Në një reagim në rrjete sociale, Vuçiçi thotë se në fokus të takimit të tyre ishte rëndësia e ruajtjes së paqes dhe stabilitetit në rajon.

Diskutuam rëndësinë e ruajtjes së paqes dhe stabilitetit në rajon, ku llogarisim në angazhimin konstruktiv të Turqisë, si një nga faktorët ndërkombëtarë më me ndikim në këtë pjesë të botës”, ka thënë presidenti serb.

Turqia së fundmi i ka shitur Kosovës dronë Bayraktar, gjë që kishte ngjallur reagimin e Beogradit, por kjo çështje nuk u përmend nga presidenti serb.

Shpërndante drogë në një “Beach Bar”, pamjet e operacionit të AMP, momenti i arrestimit të policit

Shpërndante drogë në një "Beach Bar", pamjet e

Shpërndante drogë në një “Beach Bar”, pamjet eAgjencia e Mbikqyrjes Policore ka publikuar pamjet e arrestimit të polivit në Sarandë dhe bashkëpunëtorit të tij të cilët shisnin lëndë narkotike në një “Beach bar”. Shtetasve në fjalë, policit R.B dhe bashkëpunëtorit S.V iu gjetën një shumë e konsiderueshme eurosh dhe parash.

Agjencia e Mbikëqyrjes Policore (Rajoni Vlorë-Gjirokastër) në bashkëpunim me Forcën e Posaçme Operacionale të AMP dhe nën drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Sarandë ka finalizuar me sukses operacionin e koduar “Last Sunday”, ku u arrestuan në flagrancë punonjësi i policisë R.B., me detyrë Trup Shërbimi në Komisariatin e Policisë Kufitare Sarandë, si dhe një shtetas bashkëpunëtor i tij me iniciale S.V., të dyshuar për kryerjen e veprave penale “Prodhim dhe shitje e narkotikëve e kryer në bashkëpunim” dhe “Mbajtje, prodhim pa leje e armëve dhe municionit”

Dy shtetasit e arrestuar në bashkëpunim me njëri-tjetrin, duke shfrytezuar një lokal ‘Beach Bar’ në qytetin e Sarandës për të kamufluar veprimtarinë antiligjore, shpërndanin lëndë narkotike të llojit kanabis sativa tek shtetas të ndryshem duke përfituar shuma të konsiderueshme monetare.

Konsumuan një pije në një restorant, 3 të vdekur në Washington pas infektimit me bakterin e rrezikshëm

Tre persona kanë vdekur dhe tre të tjerë janë shtruar në spital pasi kanë pirë një pije milkshake të kontaminuar me bakterin Listeria nga një restorant në Tacoma, Uashington, thonë zyrtarët shëndetësorë.Hetuesit zbuluan se shpërthimi i sëmundjes ishte i lidhur me makineritë e akullores që nuk ishin pastruar siç duhet në një restorant Frugals në Tacoma, sipas një njoftimi nga Departamenti i Shëndetit i Shtetit të Uashingtonit. Listeria mund të prekë njerëzit deri në 70 ditë pas konsumimit dhe makinat janë përdorur deri më 7 gusht, thuhet në njoftim.

Beleri” fut në sherr Ramën me Greqinë, flet zëdhënësi Mitsotakis

"Beleri" fut në sherr Ramën me Greqinë, flet

Qarqet politike dhe mediat greke e konsiderojnë një mesazh i rreptë ndaj qeverisë shqiptare mungesën e një ftese për kryeministrin Rama në darkën informale të thirrur nga homologu grek Mitsotakis, mbrëmjen e së hënës me liderët balkanikë, me rastin e 20 vjetorit të «Deklaratës së Selanikut» për integrimin europian të Ballkanit Perëndimor.

Dhe shkak për këtë është bërë qëndrimi që ajo mbajti në çështjen Beleri. Në një intervistë për kanalin televiziv SKAI, zëdhënësi i qeverisë Pavlos Marinakis ka theksuar:

Qeveria greke me një sërë ndërhyrjesh të kryeministrit dhe ministrit të Jashtëm, është e koordinuar me shtetin e së drejtës, jo vetëm pranë Fredi Belerit një kryetar bashkie i zgjedhur ligjërisht, i cili duhet të betohet. Shqipëria duhet të respektojë rregullat bazë të shtetit ligjor dhe ne nuk do të bëjmë asnjë hap pas për këtë.

Samiti ballkanik me një mesazh për Ramën – Përçarja po thellohet për shkak të Belerit-shkruan Kathimerini që e cilëson hapur veprimin e z. Mitsotakis për të mos ftuar homologun shqiptar, një mënyrë diplomatike për t’i treguar jo vetëm zotit Rama, sidomos pas postimit të tij agresiv ne Facebook, por edhe pjesës tjetër të liderëve të Ballkanit Perëndimor se Greqia nuk negocion çështje parimore, siç është respektimi i të drejtave të njeriut, të cilat në rastin e Belerit po shkelen.

Në «akull» me Shqipërinë- shkruan edhe proqeveritarja Parapolitika që nënvizon faktin se ndalimi dhe paraburgimi i Belerit hedh një hije të rëndë në marrëdhëniet greko-shqiptare, të cilat janë përkeqësuar pas kësaj për shkak të pakënaqësisë së madhe të Athinës nga metodat e provokuese, siç thuhet, të udhëheqjes shqiptare në këtë çështje.Ndërsa portali opozitar I-eidiseis jep një parametër tjetër të pakënaqësisë së Athinës ndaj Tiranës. Duke zbuluar faktin se në të njëjtën kohë kur lideri grek kishte të ftuar në shtëpinë e tij presidenten e KE Ursula von der Leyen dhe planifikonin samitin ballkanik, edhe lideri shqiptar kishte të ftuar në shtëpinë e tij në Himarë ish-kryeministrin britanik Toni Bler me bashkëshorten, zyra avokatore e së cilës ka marrë përsipër përfaqësimin e Shqipërisë në Hagë për çështjen e detit me Greqinë, si dhe edhe kryeministren italiane Meloni, duke i dhënë një dimension tjetër asaj që Rama po mendon të bëjë.

Sipas portalit në fjalë qeveria Mitsotakis ka nënshkruar një marrëveshje delimitimi me Italinë për ZEE, e cila është cilësuar si jo e mirë për palën greke nga një rreth i gjërë specialistësh.

Sot takimi i Ballkanit në Athinë/ Mitsotakis nuk e fton, Rama ikën me Kurtin në Slloveni

Kryeministri Edi Rama për shkak të qëndrimit ndaj çështjes “Beleri”, është “penalizuar” nga Athina zyrtare duke mos e bërë pjesë të darkës së sotme të liderave të Ballkanit perendimor dhe vendeve anëtare të BE-së të rajonit.

Ata do të jenë në mbrëmje në Athinë në krah të kryeministrit Kyriakos Mitsotakis. Kryeministri Edi Rama nuk u ftua në takim! Fillimisht nuk u bë e ditur arsyeja e refuzimt nga Greqia për të ftuar Kryeministrin shqiptar Edi Rama, por qeveria greke përmes zëdhënësit e tij dje bëri të qartë se ka lidhje me arrestimin e Fredi Belerit dhe reagimin e kreut të qeverisë shqiptare për protestën e kryebashkiakut të Athinës në Himarë ku kërkonin lirimin e Belerit.

Sot takimi i Ballkanit në Athinë/ Mitsotakis nuk e fton, Rama

Rama u kërkoi protestuesve, mes të cilëve ishin edhe kryebashkiaku i Athinës dhe Selanikut, që t’i binden ligjit dhe se nuk mund të kundërshtojnë vendimet e një gjykate të një shteti demokratik.

Ndaj Greqia do të mbledhë liderët e Ballkanit Perëndimor dhe vendet anëtare të BE-së në një darkë informale, në orën 20:15, pas ftesës së kryeministrit Kyriakos Mitsotakis me rastin e 20- vjetorit të Samitit BE-Ballkani Perëndimor dhe “Deklaratës së Selanikut”, por nuk do të jetë Edi Rama.

Në darkën informale, Greqia ftoi Shqipërinë në rang presidencial dhe nuk kishte një ftesë të veçantë për kryeministrin Edi Rama, ku në lidhje me këtë reagoi dhe zëdhënësi i qeverisë greke, Pavlos Marinakis.

Ai shprehet se ftesa e munguar Ramën në darkën e thirrur nga kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis vjen si pasojë e qëndrimeve për çështjen e kryebashkiakut të Himarës, Fredi Belerit i cili ndodhet në burg si i akuzuar nga SPAK për blerje votash.

Sot takimi i Ballkanit në Athinë/ Mitsotakis nuk e fton, Rama

Zëdhënësi i qeverisë thekson se Shqipëria duhet të respektojë rregullat bazë të shtetit ligjor dhe se nga ana e Greqisë nuk do të ketë asnjë hap pas.

Qeveria greke me një sërë ndërhyrjesh të kryeministrit dhe ministrit të Jashtëm, është e koordinuar me shtetin e së drejtës, jo vetëm pranë Fredi Belerit një kryetar bashkie i zgjedhur ligjërisht, i cili duhet të betohet. Shqipëria duhet të respektojë rregullat bazë të shtetit ligjor dhe ne nuk do të bëjmë asnjë hap pas për këtë”, deklaroi ai.

11-vjeçari mbytet teksa po lahej në lum

E rëndë në Librazhd, 11-vjeçari mbytet teksa po lahej

E rëndë në Librazhd, 11-vjeçari mbytet teksa po lahejNjë ngjarje e rëndë ka ndodhur në Librazhd, ku një 11-vjeçar është mbytur teksa ka qenë duke u larë në lumin Rrapun.

Rreth orës 16:15, në fshatin Tokëz, shtetasi A. A., rreth 11 vjeç, banues në Librazhd, dyshohet se është mbytur aksidentalisht duke u larë në lumin Rrapun.Shërbimet e Policisë dhe të zjarrfikëses kanë shkuar në vendin e ngjarjes dhe kanë bërë të mundur nxjerrjen nga lumi, të trupit të pajetë të këtij shtetasi.Grupi hetimor po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes”, njofton policia.

Libero”/ Edi Rama, artisti i famshëm që punon si kryeministë

“Libero”/ Edi Rama, artisti i famshëm që punon si

Gazeta italiane ”Libero” nga gazetarja Luca Beatrice

Vizita e fundit e kryeministres Giorgia Meloni në Shqipëri, e cila nxori në pah edhe detin me plazhet e bukura të Shqipërisë por edhe mikpritjen e tyre, riktheu vëmendjen tek figura e Edi Ramës, Kryeministër i vendit qysh prej vitit 2013.

Mund të themi se Edi Rama jo vetëm mund të mburret me një karrierë politike të dorës së parë, por edhe më shumë. Kujtojmë që ai ka qenë ministër i Kulturës, Sportit dhe Rinisë në vitet 1998-2000, kryetar i Bashkisë së Tiranës për tre mandate, sekretar i Partisë Socialiste dhe për rrjedhojë kryeministër.Italianët sigurisht që do ta kujtojnë atë në ditët e para të Covid-it, kur në një video foli për miqësinë dhe ndihmën ndaj italianëve në vështirësi me pandeminë.

Jo të gjithë e dinë, nga ana tjetër, që Edi Rama është një artist mjaft i kuotuar në nivel ndërkombëtar. Pavarësisht angazhimeve të tij institucionale, ai gjen mënyrën dhe kohën për të mos braktisur projektet e pikturës, vizatimit dhe projektet e instalimeve të ekspozitave ku ai ftohet shpesh.

Kurikulumi i tij multidimensional është vërtet i rëndësishëm: ai mori pjesë në tre Bienalet e Venecias, në 1999, 2003 dhe, veçanërisht e rëndësishme, në atë të vitit 2017 me një hapësirë personale në ekspozitën e kuruar nga regjisorja Christine Macel.Disa galeri prestigjioze e përfaqësojnë atë: Carlierfgebauer në Berlin, Marian Goodman në Nju Jork dhe Alfonso Artiaco në Napoli me të cilët ka krijuar marrëdhëniet më intensive njerëzore dhe profesionale.Si djalë Edi Rama ka qenë basketbollist profesionist dhe ka luajtur për kombëtaren e vendit të tij. Para rënies së regjimit komunist punoi si profesor në Akademinë e Arteve të Bukura në Tiranë, më pas në vitin 1994 emigroi në Francë së bashku me mikun e tij Anri Sala i cili do të bëhej një nga artistët më të rëndësishëm të skenës europiane i cili është edhe sot.Pikërisht në atë periudhë, nga një komb për t’u rindërtuar totalisht, doli një mikrogjeneratë autorësh vërtet të rëndësishëm, disa si Sisley Xhafa dhe Adrian Paci të trajnuar në Itali në Akademinë Brera, të tjerë, ndërsa Sala dhe Rama zgjodhën Parisin.Me kthimin nëatdhe Rama zgjedh rrugën e politikës duke zhvilluar në të njëjtën kohë praktikën e tij artistike, veçanërisht në vizatimin-abstrakt me ngjyra të mbështjella me gunga ngjyrash dhe në skulpturë shumë-materialëshe.

Ndërsa ndodhet i ulet në konferenca ose takime, ai harton skica të panumërta në faqet e axhendës të tij, në shënime zyre, protokolle, fakse e dokumente, por asgjë nuk është më larg se improvizimi, ka gjithmonë një projekt … një ide që i zhvillon këto kompozime si pjesë të trupit të njeriut.Në skulpturë ai punon në studio në fundjavë, në momentet kur nuk ka angazhime institucionale. Në ekspozitën e fundit në Itali, në janar të 2020-ës në hapësirën Artiaco në qendrën historike të Napolit, Rama prezantoi bashkimin e dy shpirtrave të veprës së tij duke arritur momente me intensitet të rrallë.Bota është plot me njerëz të aftë për të arritur rezultate të shkëlqyera jo vetëm në profesionin e tyre kryesor, por edhe në fusha që mund t’i konsiderojmë si hobistë. Arritja në Bienalen e Venecias si kryeministër është me të vërtetë një gjë e rrallë.

Mes politikanëve italianë të së kaluarës, Amintore Fanfani disa herë kryeministër dhe president i DC-së i cili adhuronte pikturën abstrakte, madje mori duartrokitjet e një kritiku të ashpër si Carlo Ludovico Ragghianti, ndërsa socialisti, sindikalisti, presidenti i rajonit të Abruzzo-s Ottaviano Del Turco ishte përkushtuar më shumë pikturës figurative.Asnjëri prej të dyve nuk e kaloi pragun e amatorit, ndryshe nga Edi Rama, veprat e të cilit renditen në tregun ndërkombëtar me dhjetëra mijëra euro.“Të jesh kryetar i Bashkisë së Tiranës është forma më e lartë e artit konceptual. Eshtë art i pastër puro, deklaroi Rama disa vite më parë.

Policia mos lëviz”, si ju grabit makina çiftit në Tiranë teksa kryenin seks. Mjeti u përdor në vrasjen e Besnik Hidës

Teksa Leart Haxhiu po zhvillon betejën e tij ligjore me drejtësinë Greke, duke shpresuar ti shpëtojë ekstradimit në Shqipëri, prokuroria e Fierit vijon hetime për rastin e vrasjes së Besnik Hidës, ngjarje e ndodhur në 1 Tetor 2019 në qytetin e Lushnjës.Për këtë krim, është arrestuar Orges Bilbili, ndërsa janë shpallur në kërkim ndërkombëtar Laert Haxhiu dhe Ardian Ahmeti. Por gjatë veprimeve hetimore, prokuroria ka zbuluar se mjeti tip “Fiat Croma” që është përdorur në vrasje, është vjedhur në zonën e Mëzezit në Tiranë, në një formë krejt të veçantë.

Sipas dosjes hetimore të siguruar nga “Ora News”, brenda mjetit me targë AA913ML ndodheshin Endri.H dhe e dashura e tij Ermira.L. Dy të rinjtë kishin parkuar makinën në zonën pas “Casa Italia” dhe teksa kryenin marëdhënie seksuale, janë përballur me persona të panjohur dhe të armatosur me pistoleta me silenciatorë.Gjithçka ka ndodhur në 24 shtator 2019 kur rreth orës 19:40, para çiftit është shfaqur një person duke i thënë “…Policia mos lëviz…”.

Sips dëshmisë së Endri.H, dy personat që e kishin rrethuar kanë dalë nga një automjet “Mercedes-Benz”. Njëri prej tyre e ka goditur me shuplakë, ndërsa tjetri që mbante pistoletë i ka pohuar: ”…policia mos lëviz…dilni nga makina…”.Ky person ishte i gjatë rreth 180 cm, trup i dobët dhe me flokët të ngritura përpjetë, dhe kur fliste kishte theksin e Beratit dhe Fierit.

Endri ka dalë nga makina dhe ky person i ka vendosur sendin si pistoletë në pjesën e kurrizit dhe ai është ulur në gjunjë në rrugë pranë mjetit.

Në këtë kohë personi tjetër, i cili ishte trup i shkurtër, me trup mesatar, i cili mbante një bluzë me zinxhir, me kapuç në kokë është afruar pranë tyre, ka dalë nga pjesa e pasme e mjetit dhe prej andej ai ka zbritur Ermirën, e cila ishte në sediljen e pasme të mjetit.Në kohën që të dy këta persona po merreshin me ta, automjeti tip “Benz Mercedes C Clasik”, është ndezur ka dhënë gaz dhe me shpejtësi është larguar.“…personi që ishte trup vogël me kapuç në kokë, ka hipur në sediljen e drejtuesit të mjetit “Fiat Croma”. Personi me trup të gjatë që më mbante nën kërcënimim e pistoletës, ka hipur në sediljen e parë të pasagjerit dhe më pas ata janë larguar me shpejtësi në drejtim të rrugës së lagjes “Astir”. Sapo ata janë larguar unë kam njoftuar policinë…”-ka treguar në dëshminë e tij Endri.H.

Sipas tij makina e vjedhur në Tiranë që më pas u përdor në vrasjen e Besnik Hidës në Lushnjë, i përkistet hallës së Endrit, shtetases K.S, por për shkak se halla ishte larguar në Itali, makinën e përdorte nipi.Rreth kësaj ngjarje është marë në pyetje dhe Ermira.L, e dashura e Endrite cila ka treguar të njëjtat rrethana.Nga hetimet e policisë makina tip “Fiat Croma” pas vjedhjes, ka dalë në zonën e TEG-ut duke u drejtuar në Elbasan. Pavarësisht se në Elbasan, u ngrit një postobllok policie për kapjen e makinës, sërisht nuk u realizua ndalimi.Gjashtë ditë më pas, mjeti u përdor në 1 Tetor 2019 në vrasjen e Bensik Hidës në Lushnjë.

Nga Elton Qyno

Me monedha 200 euroshe, 27 vjeçari i dehur tenton të korruptojë policin

Me monedha 200 euroshe, 27 vjeçari i dehur tenton të korruptojë

Një 27 vjeçar ka tentuar të korruptojë efektivin e policisë rrugore i cili e kishte ndaluar pasi nuk kishte vendosur rripin e sigurimit dhe pas testit të alkoolit ka rezultuar se e drejtonte makinën në gjëndje të dehur.

Sipas policisë së Tiranës i riu me qëllim shmangien e masës administrative, bashkë me dokumentet i ka dhënë dhe monedhën 200 euroshe.

Ndaj tij është ngritur akuza për veprën penale “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike”. Deri tani ka shkuar në 71 numri i drejtuesve të automjeteve, që janë ndëshkuar pasi kanë tentuar të korruptojnë punonjësit e Policisë, me qëllim shmangien e detyrimeve ligjore apo të masave administrative.

Ndërkohë policia ka shtuar kontrollet e dedikuara, me qëllim rritjen e parametrave të sigurisë rrugore në kryeqytet.