Shkon në plazh, kthehet pa jetë – Aksidenti fatal pranë Gjirit të Lalzit, humb jetën 16-vjeçari. Një tjetër i plagosur

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Hamallaj.Policia e Durrësit thotë se në aksident humbi jetën 16-vjeçari A.H..

Mësohet se adoleshenti ka ndërruar jetë në spital pas aksidentit fatal, ndërsa një 20-vjeçar me iniciale E.K, është duke marrë ndihmë mjekësore.Sipas policisë, i riu ka qenë paragjer në mjetin që drejtohej nga 20-vjeçari E.K.Ndërkohë, grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për sqarimin e rrethanave dhe shkakut të aksidentit.

Roberto Baggio grabitet e mbahet peng nga 5 hajdutë. Detajet e rënda

Roberto Baggio dhe familja e tij u grabitën dhe u dhunuan në shtëpinë e tyre pikërisht kur po ndiqnin ndeshjen Itali-Spanjë të vlefshme për Euro 2024 këtë të enjte.Ngjarja ndodhi rreth orës 22:00 kur 5 persona të armatosur hynë në vilën e futbollistit në Altavilla Vicentina.Pas një përleshje fizike mes tij dhe grabitësve, njëri nga këta qëlloi ish futbollistin e famshëm me armë në kokë dhe më pas e izoluan bashkë me familjen në dhomë, raporton Corriere dello Sport.

Gjatë kësaj kohe kriminelët kanë kthyer përmbys çdo dhomë, duke vjedhur orë, bizhuteri dhe para, por ende nuk është përcaktuar vlera e sendeve të vjedhura.Kur futbollisti kuptoi se grabitësit ishin larguar, ka thyer derën dhe ka lajmëruar policinë. Karabinierët kanë ndërhynë me shpejtësi pasi kanë dëgjuar denoncimin e Baggios dhe familjes së tij, ndërsa prokuroria ka nisur një hetim duke sekuestruar të gjitha pamjet e vëzhgimit me video.Baggio është dërguar në urgjencën e Arzignano, ku u trajtua nga mjekët dhe ka dalë prej andej me disa qepje në ballë.Baggio ëshzë ish fitues i Topit të Artë.

Ja si mund të kualifikohet Shqipëria për në turin tjetër në Europian

Së pari po sqarojmë se ndeshja e ditës së hënë në ora 21.00, do të jetë kryendeshja e krejt historisë së futbollit shqiptar, qëkur u njoh si lojë në Shqipëri. Të hënën se do të ketë me shumë tifozë se sa në ndeshjen me Italinë.

Shqipëria luan me Spanjën, ekipi i madh botëror, por spanjollët për fatin tonë të mirë i kanë bërë 6 pikë dhe janë në krye të grupit.

Ekipi ynë vijon përgatitjet për ndeshjen e fundit me Spanjën, në të cilën do të kërkojë fitoren në mënyrë për një arritje historike, siç është ai i kualifikimit të grupit në Europian.

Situata në Grupin B është ende e komplikuar, ku vetëm Spanja ka arritur të kualifikohet dhe ta mbyllë gjithashtu në vendin e parë.

Italia, Shqipëria dhe Kroacia janë ende në lojë për një kualifikim të mundshëm ose eliminim i menjëhershëm. Kështu UEFA ka shpjeguar se çfarë ndodhë në rezultatet e mundshme të Grupit B:

Spanja kalon në raundin e 16-të si kryesuese me 6 pikë

Ja variantet në grupin tonë:

Italia do të kalojë në raundin e 16-të si nënkampione e grupit nëse shmang humbjen kundër Kroacisë. Italia nuk do të arrijë dot në fazën e 16-të nëse humbet dhe Shqipëria mund Spanjën.

Shqipëria do të kalojë në raundin e 16-të si nënkampione e grupit nëse mposht Spanjën dhe Kroacia mund Italinë, duke siguruar që Shqipëria të përfundojë përpara Kroacisë në diferencën e përgjithshme të golave ose më pas golat e përgjithshëm të shënuar, ose më pas pikët disiplinore ose më pas renditjen e Kualifikuesve Evropian. Shqipëria nuk do të mund të arrijë në 1/8 nëse humbet, ose nëse barazohet edhe nëse Kroacia mund Italinë.

Kroacia do të kalojë në raundin e 16-të si nënkampione e grupit nëse mposht Italinë dhe Shqipëria nuk mund Spanjën, por nëse fiton edhe Shqipëria, Kroacia dhe Shqipëria do të ndahen në vendin e dytë dhe të tretë sipas kritereve të mësipërme. Kroacia nuk do të jetë në gjendje të arrijë në 1/8 nëse humbet, ose nëse barazohet dhe Shqipëria shmang humbjen.

Në të gjitha raste duhet fituar me Spanjën, ndryshe kalkumet rrëzohen!

VAR-i i prish festën Holandës në finalen e parakoshme me Francën, “gjelat” nuk këndojnë pa Mbapenë

Holanda është përballur sot me Francën në një ndeshje që për nga tradita e dy Kombëtareve mund të quhet si një finale e parakohshme. Përballja ka përfunduar me rrjeta të paprekura. “Gjelat” nuk këndojnë pa Mbapenë në fushën e lojës, duke mos arritur që të ndëshkojnë Holandën.“Tulipanët” gjetën rrugën e rrjetës në pjesën e dytë të takimit, por festa u ndërpre në mes nga VAR-i. Dumfrisi ishte në pozicion jashtë loje në momentin e goditjes së topit, duke sjellë kështu anullimin e golit. Kështu në fuqi mbeti ende rezultati 0-0, i cili qendroi i pandryshuar deri në vërshëllimën e trefishtë të arbitrit

Festë e madhe në Dyzeldorf, tifozët e fillojnë 3 ditë para Shqipëri-Spanjë

Shqipëria do të luajë mbrëmjen e së hënës, duke nisur nga ora 21:00, ndeshjen e fundit në grupin B të Kampionatit Europian Gjermani 2024. Kuqezinjtë do të përballen me Spanjën në Dyzeldorf, atje ku do të vendoset nëse rrugëtimi do të ndërpritet këtu, apo nëse Shqipëria do të kualifikohet në 16 më të mirat e kompeticionit.Tifozët shqiptarë nuk do ta ndalin mbështetjen e tyre të zjarrtë as kundër Spanjës. Pas atmosferës fantastike të krijuar në Dortmund dhe në Hamburg, tashmë radhën për t’u veshur me ngjyrat kuqezi e ka Dyzeldorfi. Tifozët e Shqipërisë kanë mbërritur në vendin ku do të luhet ndeshja 3 ditë përpara, duke nisur festën përpara kohe me koret e tyre në mbështetje të Kombëtares

Ramës i plas skandali i radhës, mediat rumune i zbulojnë ‘gjeneralit’ të kryeministrit lidhjet me kartelin Sinaloa

Edi Rama ka lidhje direkte me kartelin më të rrezikshëm në planet, Sinaloa.

Prej ditësh mediat rumune po ziejnë nga skandali i ish-gjeneralit të shërbimeve sekrete Florian Coldea, aktualisht një prej këshilltarëve të jashtëm të kryeministrit Edi Rama, i cili ofronte mbrojtje për rrjetin që e sillte kokainën nga Meksika drejt Shqipërisë dhe më pas në Rumani.

Mediat rumune raportuan se Edi Rama ka lidhje direkte me kartelin më të rrezikshëm në planet, Sinaloa.

Fondi “Besa” i Ilir Metës kapet me 2670 kredi fiktive; pastrim i 42 milionë Euro korrupsioni e droge

Këto kredi janë regjistruar sikur janë dhënë gjatë periudhës janar 2019- mars 2024, por 846 prej këtyre kredive, figurojnë sikur i kanë marrë persona të vdekur që në vitet 1990-2000, ndërsa me vendim të bordit të fondit “Besa”, me propozim të administratorit Bajram Muçaj, ato janë trajtuar si të pakthyeshme e janë deklaruar si humbje…

Më 3 qershor 2024, Prokuroria e Tiranës bëri publik hetimin dhe masat e arrestit, për skandalin e kredive fiktive në fondin “Besa”, por ky është rasti i gjashtë i brenda 4 viteve të fundit, ndërkohë që gjatë kësaj periudhe kohore, janë bërë mbi 20 mijë denoncime për mashtrime dhe vjedhje nëpërmjet kredive me dokumente false.
P.sh, më 22 gusht 2019, prokuroria arrestoi 7 drejtues e zyrtarë të fondit “Besa”, të cilët, nëpërmjet kredive false kishin vjedhur 3.7 milionë Euro; ndërsa nëpërmjet kredive fiktive me letra brenda arkës, kishin pastruar 13.5 milionë Euro, që nuk ekzistonin fare si hyrje në portofolin financiar të këtij fondi.
Por në të gjitha rastet e krimit të mashtrimeve, vjedhjeve e pastrimit të miliardave ilegale nëpërmjet kredive false e fiktive, policia dhe prokuroria nuk e kanë marrë as në pyetje pronarin në letra të fondit “Besa”, Bajram Muçaj, sepse pronari faktik i kësaj “lavatriçeje dhe poste” transfertash në parajsat fiskale, është mafiozi Ilir Meta.
Aktiviteti kriminal i fondit “Besa” me skemën e kredive fiktive, u zbulua dhe nga Sektori i Mbikëqyrjes i Ministrisë së Financave, gjatë një inspektimi, të nxitur nga informacionet e agjencive anti-krim financiar dhe denoncimeve të shumë qytetarëve, të cilët figuronin si kredi- marrës te fondi “Besa”, pa aplikuar për kredi.
Sipas informacionit që ka siguruar “Pamfleti” nga grupi inspektimit, rezulton se gjatë periudhës janar 2019- mars 2024, fondi “Besa” ka dhënë 2670 kredi fiktive; madje 846 prej këtyre kredive, figurojnë sikur i kanë marrë persona të vdekur që në vitet 1990- 2000.
Këto kredi fiktive që janë sajuar brenda fondit “Besa”, janë në vlera nga 5 deri në 20 mijë Euro, në vlerë totale 42 milionë Euro, të cilat janë qarkulluar fiktivisht me letra false pa vlera fizike faktike, që realisht janë pastrim parash ilegale.
Nga këto kredi të zbuluara deri tani, 846 figurojnë sikur i kanë marrë persona të vdekur që në vitet 1990-2000; ndërsa me vendim të bordit të fondit “Besa” sipas propozimit të pronarit Bajram Muçaj, të 2670 kreditë fiktive janë trajtuar si të pakthyeshme e janë deklaruar si humbje.
Mashtrimi vërtetohet dhe me faktin, që kreditë e regjistruara si të dhëna në periudhën mars 2023- mars 2024, janë deklaruar “kredi të këqia”, të cilat, rrufjani Bajram Muçaj gjoja e di që nuk do shlyhen dhe paska vendosur ti falë e ti trajtojë si humbje, por faktikisht janë pastrim i 42 milionë Euro të politikanëve e grupeve kriminale.
Ka indicie, se në fondin “Besa” do kontrollohet burimi i kapitalit financiar dhe aktiviteti i kreditimit për bizneset, transfertat jashtë Shqipërisë e anasjelltas, ato me rrugë bankare legale e ilegale, si dhe tranfertat me “thasë” nga toka e ajri./Pamfleti

A do ta ketë edhe Tomë Doshi, fatin e Pëllumb Gjokës së Velipojës dhe a po e lëshon Babloku ‘marionetën’ e tij?

Të dy janë miq, mbështetës dhe përkrahës të Edi Ramës, duke u shpërblyer me miliona Euro tenderë, leje ndërtimi, resorte e kazino; të përfshirë në trafiqe, grupe të strukturuara kriminale, porositje vrasjesh me pagesë, dhunim pronarësh e grabitje tokash. Madje Toma është dhe “non grata” nga SHBA e në kërkim nga Australia… 

Më 15 qershor, Policia e Shkodrës ka dorëzuar në Prokurorinë e këtij rrethi, procedimin penal ndaj “non- grata” Tomë Doshit, biznesmen, ish-deputet i PS-së dhe kryetar i PSD, për shkak të dhunës fizike ndaj vëllezërve Molla, me qëllim grabitjen e një pasurie.

Është fjala për një sipërfaqe toke në bregdetin e Velipojës, të cilën Tomë Doshi, ka tentuar disa herë t’ua zaptojë atyre me forcë, përmes grupeve të armatosura kriminale, për t’ia shtuar sipërfaqes së resortit që po ndërton në atë zonë.

Në fakt, Tomë Doshi i ka ushtruar disa herë kërcënimet dhe aktet e dhunës, për t’ua rrëmbyer tokën me forcë vëllezërve Molla në Velipojë, por policia nuk ka vepruar, sepse Tomë Doshi është mik i Edi Ramës.

Duke dëgjuar lajmin për procedimin e Tomë Doshit të Bablokut dhe grupeve kriminale, na u kujtua procedimi i Pëllumb Gjokës; fillimisht nga Prokuroria e Shkodrës për një tokë të rrëmbyer me forcë e grabitur me falsifikime në Velipojë, për të ndërtuar resortin “Silver Sand”.

Pas këtij hetimi që mbahej pezull, trafikanti investitor strategjik Pëllumb Gjoka, më 27 korrik 2023 u arrestua me urdhër të SPAK, si urdhërues dhe financues vrasjesh, nëpërmjet një grupi kriminal dhe për lidhje me shefa policie dhe një prokuror që i hetonte dosjen e tokës së grabitur.

Referuar ngjashmërisë së fakteve mes këtyre dy shefave të botës së krimit, bëhen disa pyetje:

– A ka nisur dhe për “të fortin” Tomë Doshi, i njëjti fat penal si i trafikantit “Investitor Strategjik” Pëllumb Gjoka; dhe a do çohet para gjykatës, apo do ta pushojnë cështjen?

– A do bëjë SPAK-u, hetim të thelluar për Tomë Doshin, referuar raporteve të SHISH, Anti-Drogës, DEA-s, vendimit “Non- grata” të SHBA për korrupsion zyrtar e pastrim parash, dhe dosjes që i ka dërguar Drejtësia e Australisë, për krijim, drejtim dhe financim grupi të strukturuar ndërkombëtar në trafik droge e qeniesh njerëzore me pasaporta false dhe vrasje e pastrim parash?

– A do ta hetojë SPAK-u, Tomë Doshin, si pjesë e komunikimit në rrjetin “SKY”, me kriminelë gjobëvenës, rrëmbyes personash, vrasës e trafikantë, mes tyre Durim e Valter Bami nga Nikla?

Urojmë, që dosja e Tomë Doshit, këtij subjekti të elitës së krimit të organizuar, të mos mbetet në sirtarët e Prokurorisë- Shkodër apo të pushohet si grindje e thjeshtë; ndërsa hetimi ndaj tij, të mos neglizhohet nga SPAK.

E shprehim këtë dyshim, ngaqë Tomë Doshi është mik i afërt, klient, mbështetës dhe grumbullues votash i Edi Ramës, të cilit nuk i intereson t’i arrestohet Toma; jo se i dhimbset, por sepse Toma ka treguar, që shet çdo padron e ushtar, siç veproi me Ilir Metën e Durim Bamin.

SPAK duhet të hetojë, se me çfarë marifeti e ka marrë Tomë Doshi, 13 mijë m2 tokë shteti në Velipojë, për ndërtimin e resortit; dhe a ia ka dhënë Edi Rama lejen si investitor strategjik, pa e publikuar në faqen e Këshillit të Territorit dhe Komitetit të Investimeve Strategjike.  

Por SPAK, ka të dhëna të sakta zyrtare të publikuara shpesh nga “Pamfleti”, që provojnë se dhe Tomë Doshi, ashtu si Pëllumb Gjoka, ka marrë miliona Euro tenderë, leje për kulla, ka dosje për trafiqe, krijim grupesh të strukturuar kriminale, porositje vrasjesh me pagesë, dhunim pronarësh e grabitje tokash me dhunë./Pamfleti

Kush është “Leshkua”, personi që tërhoqi për krahu Ilir Metën në SPAK?

Milionat i çonte të gjitha te Ilir Meta, prandaj në LSI i vendosën nofkën “Leshko”, që në terminologjinë popullore i thonë Budallait; por pas disa kohësh u lejua të mbante pjesën e tij në çdo pazar e të ndryshonte jetën, duke kaluar nga veshjet “Gabi” te kostumet firmato dhe nga blerja e cigareve të hapura, te puroja kubaneze e restorantet luksoze…

Të gjitha mediat, thanë se personi që tërhoqi për krahu Ilir Metën te hyrja e SPAK-ut, ishte truproja i tij si ish-President, por në fakt, ai ishte sekseri që e shoqëron Ilirin, kudo ku shkon pas marrjes nën hetim, mbasi vetëm ai i ka ngelur “besnik” në këto ditë të vështira.

Ai njihet me nofkën “Leshkua” dhe kështu e thërret Iliri, Monika, nënë Fatimja, zyrtarët dhe  militantët e LSI e krejt Tirana, madje dhe fëmijët e Monikës i thonë “Xhaxhi Leshkua”.

shoqërua në polici, me akuzën për organizim dhe financim të protestës në “Albcontrol”, mbasi në telefonin e tij, u gjetën mesazhe si nxitës dhe organizator i asaj greve, me garancinë se do mbroheshin dhe shpërbleheshin nga LSI e presidenti Ilir Meta; por pas 8 orësh në izolim, ai u lirua dhe nuk u hetua më tej.

Sipas informacionit nga BKH, Leshkua ka fshehur disa apartamente e lokale të Ilir Metës, të cilët janë raportuar te prokurorët që po hetojnë pasuritë e familjes Meta-Kryemadhi./Pamfleti

Burri zbuloi të vërtetën tronditëse në telefonin e gruas, e tradhtonte me vrasës me pagesë! (T’u bëhet testi i ADN-së të 3 fëmijëve)

Histori tipike për filma, protagoniste e emisionit në News 24 është bërë një zonjë që jeton në Itali, e cila ka rrëfyer historinë e trishtë të jetës së djalit të xhaxhait të saj, që po përballet me një seri peripecish.

Në një lidhje live përmes skype-s, Luljeta pohoi se djali i xhaxhait të saj që jetonte prej vitesh në emigrim në Itali, zbuloi në telefonin që mbante djali i tij, mesazhe dhe biseda që bënte me burra të ndryshëm, duke zbuluar kështu tradhtinë e saj.

Shqipëria pa energji elektrike, reagon OST: Shkaktarë kanë qenë…Madje më e rëndë ishte fakti se disa prej tyre ishin vrasës me pagesë, të cilët kanë qenë pjesë e grupeve të strukturuara kriminale.“Beni ka qenë gjithmonë djalë punëtor. Atë ditë që ai vrau dorën, që bëri aksident.

Gruaja bënte sherre gjatë gjithë kohës.

Me Elonën flitej vetëm për divorc. Ata të dy u njohën me mblesëri. Vjehrra mori urdhër-mbrojtje nga Elona, por u vendos që ajo të rrinte në shtëpi me fëmijët.

Pasi Beni shkon në Shqipëri, gjen një celular, me mesazhe dhe komunikime me burra të ndryshëm, aty zbulon tradhtinë e saj.

Më parë ai kishte dyshime, por nuk kishte dashur që ta besonte. Aty më pas plasi sherri. Në ato momente kanë ndodhur sherre. Nëna e saj mbante fëmijët, se ajo ikte. Ajo luajti letrat siç ka dashur vetë.

I ka denoncuar për dhunë dhe kërcënime ata si familje, por kjo nuk është e vërtetë. Beni, pasi u rikuperua nga dora, i dërgonte para për tre fëmijët. Unë e nxisja që të mbronte fëmijët.

Kur asaj i zbuluan tradhtitë, më shumë u acarua, doli sikur ishte ajo gjynah. Kemi dyshuar, por kur kemi lexuar lajmet, kemi parë përfshirjen e saj dhe bashkëpunim me persona me precedent.

Ajo ka bërë zgjidhjen e martesës, pa qenë i pranishëm. Familja do që të bëhet prova e ADN-së për të tre fëmijët. Djali i saj nuk thotë një muhabet normal, pasi e fryn nëna. Nuk ka mundur që të krijojë një raport me fëmijët Beni, pasi ajo dominon si nënë.

Ajo që më bën të mendoj se këta fëmijë në duart e kujt janë, është fakti se djalin e madh nuk e çoi në shenjë hakmarrje në shkollë për disa kohë”, tha ajo