Aleati i Putin nis stërvitjen ushtarake në kufi me Ukrainën dhe anëtarët e Bashkimit Evropian

Aleati i Putin nis stërvitjen ushtarake në kufi me Ukrainën dhe

Bjellorusia filloi sot stërvitjet ushtarake në rajonet në kufi me Ukrainën dhe anëtarët e Bashkimit Evropian, Lituaninë dhe Poloninë, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e atij vendi.

Siç raporton Reuters, Ministria njoftoi në Telegram se qëllimi i stërvitjes tre-ditore në rajonet Gomel dhe Grodno është të trajnojë oficerët dhe njësitë e mbrojtjes territoriale se si të mbrojnë rajonet e tyre dhe si të veprojnë në rast të gjendjes së jashtëzakonshme

Bjellorusia, aleati më i ngushtë i Rusisë, ka parë një përkeqësim të marrëdhënieve me fqinjët e saj perëndimorë dhe Ukrainën në vitet e fundit, veçanërisht pasi Moska përdori territorin bjellorus si bazë për pushtimin e saj në Ukrainë, të cilin e nisi në shkurt 2022.